Trochę historii Górnego Śląska

20.03.2021 r. obchodziliśmy setną rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku.
To na konferencji pokojowej w Wersalu zwycięskie mocarstwa ( Wielka Brytania, Francja, USA i Włochy) postanowiły, że o przynależności Górnego Śląska zadecydują mieszkańcy tych terenów. I tak też się stało, w niedzielę 20 marca 1921 r. odbył się plebiscyt. Głosowało 1190846 mln mieszkańców. Ok. 190 tys. to emigranci urodzeni na Górnym Śląsku, którzy przyjechali tutaj tylko na czas plebiscytu. Okazało się ,że aż 180 tys. z nich oddało głos za Niemcami, a tylko 10 tys. za Polską. Frekwencja wyniosła 97,5 %. Większość (prawie 60 procent) opowiedziała się za pozostaniem w granicach Niemiec , 40 procent obywateli było za przyłączeniem do Polski.
O tym wydarzeniu uczniowie klas siódmych dowiedzieli się podczas lekcji historii. Po obejrzeniu filmiku młodzież miała za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące głosowania. Oprócz tego uczennica klasy 8a – Julia przygotowała piękną pracę na konkurs plastyczny „Głosuj za Polską. Polski plakat plebiscytowy”. Organizatorem konkursu był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Ósmoklasistka nie zajęła miejsca w pierwszej trójce, ale praca zasługuje na uwagę