Pamiętamy o bohaterach!

Na lekcjach historii w klasie 8 uczciliśmy pamięć o wyjątkowej rodzinie Ulmów, zamieszkującej we wsi Markowa na Podkarpaciu. Najpierw uczniowie obejrzeli film, a następnie na jego podstawie rozwiązywali krzyżówkę z hasłem odwaga.

Podczas II wojny Wiktoria i Józef Ulmowie ukrywali przedstawicieli żydowskiej rodziny Goldman. Za takie czyny groziła wtedy śmierć.

24 marca 1944 r. Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywający się  pod ich dachem Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

10 września 2023 r. papież Franciszek dokonał beatyfikacji rodziny Ulmów. 

Pozostali uczniowie mogą obejrzeć na korytarzu wystawę dotyczącą  tej bohaterskiej rodziny.