Buk, grab czy wiąz? My już wiemy!

Dnia 21 czerwca 2022 uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych. Zajęcia odbywały się  w Ośrodku Edukacyjnym przy Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie. Tematem były „Drzewa i krzewy krajowe”. Podczas pracy w terenie nauczyliśmy się posługiwać kluczem do oznaczania roślin, poznaliśmy cechy charakterystyczne podstawowych gatunków drzew, obserwowaliśmy szyszki, budowę liści i rodzaje kory drzew. Okazało się, że do rzeźbienia najlepsze jest drewno lipy (bo najbardziej miękkie), a do budowy instrumentów – klonu jaworu. Wiemy, że wiąz ma niesymetryczną blaszkę liściową, a na igłach modrzewia nie ma wosku – dlatego spadają na zimę. Widzieliśmy różne gatunki sosen, miłorzęba, cisy i jałowce oraz wiele innych okazów. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji na temat typów lasów – olsów, łęgów i borów. Wyjazd uważamy za owocny i udany.